تبلیغات
پرستوی مهاجر - طالبان: حفر تونل پنج ماه به طول انجامید
به وبلاگ خودتان خوش آمدید امیدوارم لحظات مفید و خوشی را در این پایگاه سپری نمائید

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 17 اردیبهشت 1390

alt

والی قندهار گفته است که چند صد زندانی توانسته‌اند با استفاده از تونلی به طول چندصد متر از زندان مرکزی شهر قندهار در جنوب افغانستان بگریزند. به گفته مقام‌های محلی قندهار، چهارصد و هفتاد و پنج تن از محبوسان زندان مرکزی قندهار توانستند در صبح روز دوشنبه، ۵ ثور به طور مخفیانه از این تونل به خارج از زندان راه یابند و به این ترتیب، فرار کنند.
توریالی ویسا، والی قندهار، با شرکت در یک نشست خبری گفت که تمامی زندانیان فراری، به جز یک تن از آنان، اعضای گروه طالبان بوده‌اند. والی قندهار گفت تونلی که این زندانیان از طریق آن فرار کردند، طی چهار ماه از داخل زندان به محوطه داخل یک خانه واقع در نزدیک زندان حفر شده بود.آقای ویسا نیروهای امنیتی را در محافظت از زندانیان مقصر دانست و گفت که آنها در این زمینه «سهل‌انگاری و غفلت» کرده‌اند و افزود که تحقیقات در این مورد آغاز شده است.
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گفته است که برای به اجرا درآمدن برنامه فرار زندانیان از زندان شهر قندهار، ۳۲۰ متر تونل حفر شد و حفر این تونل پنج ماه به طول انجامید. سخنگوی طالبان گفته است که حدود یک‌صد تن از زندانیان فراری از فرماندهان طالبان و بقیه آنها هم ستیزه‌جویان وابسته به این گروه هستند. آقای مجاهد در اعلامیه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده، گفته است که مجموع زندانیان فراری به ۵۴۱ تن می‌رسد و همه آنها اعضای گروه طالبان هستند.
فرار حدود 500 تن از زندانیان طالبان برای دومین بار از زندان ولایت قندهار، تردیدهایی را در مورد همکاری عناصری در اداره محلی قندهار با طالبان به وجود آورده است. تحلیلگران می‌گویند چگونه مقامات امنیتی و اداری قندهار از حفر کانالی که چند ماه روی آن کار شده و تن‌ها خاک از این تونل کشیده شده، خبر نشده‌اند. این تحلیلگران می‌گویند در صورتی که اداره قندهار از حفر تونلی به این بزرگی خبرنشده باشند، نشان‌دهنده این است که حکومت محلی قندهار جایگاه خود در بین مردم را از داده است.
همچنین به گزارش روزنامه 8 صبح پس از حادثه فرار زندانیان طالبان برخی از نمایندگان قندهار از عواقب آن ابراز نگرانی می‌کنند. شکیبا هاشمی نماینده ولایت قندهار در ولسی‌جرگه می‌گوید در میان این زندانیان، تروریستان و حمله‌کنندگان انتحاری وجود داشت که دوسیه‌های‌شان در چند سال گذشته بررسی نشده بود. در همین حال شماری از کارشناسان امور نظامی می‌گویند در میان این زندانیان، برخی از فرماندهان و عناصر خطرناک طالبان موجود بوده و فرار آنها می‌تواند به گسترش شورشگری در قندهار و سایر ولایات ناامن همجوار این ولایت منجر شود.
مقامات محلی در قندهار گفته‌اند که به‌جز یک زندانی، تمام آنهایی که فرار کرده‌اند، مربوط به گروه طالبان هستند و در میان آنها شماری از فرماندهان این گروه نیز وجود دارد. به گفته این مقامات، زندانیان از طریق کانالی که صدها متر طول دارد و از داخل خانه‌ای در نزدیکی زندان حفر شده، شب دوشنبه فرار کرده‌اند. سخنگوی طالبان گفته است فرار افراد طالبان از این زندان از ساعت 11 شب آغاز و تا حوالی صبح دوشنبه ادامه داشته است.
عبدالهادی خالد، تحلیلگر امور نظامی حادثه فرار زندانیان را مرموز می‌خواند و می‌گوید امکان نداشت که مقامات محلی در قندهار از حفر تونلی که برای فرار زندانیان آماده شد، بی‌خبر بمانند. به گفته آقای خالد در صورتی که مقامات امنیتی از حفر این کانال خبر نشده باشند، نشان می‌دهد که سیستم امنیتی و اداری قندهار  فلج است و در صورتی که  آنها از چنین پلانی آگاه بوده و عمل نکرده‌اند، نشان می‌دهد که مرز دوست و دشمن از بین رفته و عناصری در اداره قندهار با دشمن همدست شده است: «این نشان می‌دهد که اداره قندهار یا فلج است یا با دشمن جورآمد کرده، به هر صورت باید تغییر کلانی در قندهار به وجود آید و مثل بار دیگر نشود که مسوولین قندهار به‌جای مجازات، مکافات شوند.»
قندهار، زادگاه رهبر طالبان است و در چند سال گذشته اعضای این گروه بیشترین فعالیت‌ها را در این ولایت داشته‌اند. سال گذشته عملیات وسیعی برای پاکسازی طالبان از قندهار به‌راه انداختند اما پس از این عملیات فعالیت طالبان در قندهار همچنان محسوس است. در همین حال آقای خالد می‌گوید رییس‌جمهور کرزی حداقل باید زادگاهش قندهار را اداره کند زیرا به گفته او در صورتی که آقای کرزی نمی‌تواند قندهار را کنترول کند، چگونه می‌تواند بر تمام افغانستان تسلط داشته باشد.
شکریه بارکزی، رییس کمیسیون امور دفاعی ولسی‌جرگه می‌گوید بی‌کفایتی و همکاری مقامات محلی، در فرار زندانیان مشهود است: به گفته خانم بارکزی زندان‌ها توسط وزارت عدلیه اداره می‌شوند و این وزارت باید در این زمینه پاسخگو باشد.
در همین حال وحید عمر، سخنگوی رییس جمهور کرزی طی کنفرانسی روز دوشنبه، فرار زندانیان از قندهار را یک «حادثه فوق‌العاده بزرگ» خواند. آقای عمر گفت: «آنچه در زندان قندهار اتفاق افتاد حادثه بسیار تازه‌ای بود و من نمی‌توانم تنها چند ساعت پس از حادثه پیش‌داوری کنم در مورد این که واقعا چه اتفاق افتاد و ضعف در کجا بود.»
این در حالیست که به باور آقای خالد فرار زندانیان طالبان پیامدهای خطرناکی در پی دارد زیرا به گفته او هریک از این زندانیان «عقده‌مند، کمربسته و متعصب» هستند و در صورتی که هر کدام ده نفر دیگر را جذب کند، 5000 طالب دیگر به صفوف طالبان اضافه می‌شود.
شکیبا هاشمی نماینده ولایت قندهار نیز از عواقب «بد» این حادثه سخن می‌گوید. به گفته خانم هاشمی، در میان زندانیان فراری تروریستان و انتحاری‌هایی وجود داشتند که در طول چند سال گذشته دوسیه‌های‌شان بررسی نشده بود.
حادثه فرار زندانیان طالبان در حالی به وقوع پیوسته که حمله یک انتحارکننده به مقر وزیر دفاع افغانستان نگرانی‌ها از نفوذ طالبان در صفوف نیروهای امنیتی را افزایش داده است. محمد سرور عثمانی نماینده ولایت فراه در ولسی‌جرگه می‌گوید بدون همکاری اداره محلی قندهار، فرار زندانیان طالبان ناممکن است. او می‌گوید نفوذ مخالفین در صفوف نیروهای دولتی به نگرانی بزرگی تبدیل شده است: «حتما ارتباطات است. ما تشویش داریم در تمام نیروها و در دیگر جاها عناصر مخالفین نفوذ کرده در داخل نیروها و بدون این که تضمینی وجود داشته باشد، این‌ها را جذب می‌کنند.»
در همین حال تحلیلگران می‌گویند دولت افغانستان خود از طریق شورای عالی صلح، برای رهایی زندانیان طالبان تلاش می‌کند و تاکنون ده‌ها تن از زندانیان وابسته به گروه طالبان آزاد شده‌اند. آقای عثمانی می‌گوید طالبانی که از زندان‌ها رها می‌شوند دوباره به صفوف مخالفین می‌پیوندند و آزادی آنها تاثیری در پروسه صلح ندارد: «در عمل دیده شده زندانیانی که آزاد شده به عوض این که از کار خود پشیمان و نادم باشند و از دولت دفاع کنند، دوباره به صفوف مخالفین پیوسته‌اند.»
این دومین بار است که زندانیان طالبان از زندان قندهار فرار می‌کنند، در سال 2008 نیز حدود یک‌هزار زندانی طالبان از همین زندان فرار کردند.
طبقه بندی: اخبار، 
برچسب ها: طالبان، حفر تونل،
ارسال توسط reza ahmadi
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظرتان راجع به عملکرد وبلاگ چیست؟

پیوند های روزانه
آی پی شما
امکانات جانبی